Seyahat Acenteleri Yöneticileri Derneği (SAYD) Başkanı Rafi Rafioğlu, kış turizminin, sağlık alanında yapılacak yatırımlar ve iyi tanıtımla çok daha iyi hale geleceğini söyledi.

Rafi Rafioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başta Antalya olmak üzere birçok ilde kaliteli hastanelerin yapıldığını, burada Türk vatandaşlarının yanı sıra, yabancıların da tedavi olduğunu belirtti.

Antalya bölgesinde kış turizminin canlandırılamaması yüzünden çok sayıda tesisin kapandığına ve çalışanların büyük bölümünün işsiz kaldığına işaret eden Rafioğlu, tesislerin kapanmaması ve çalışanların işsiz kalmaması için kış turizminin canlandırılması gerektiğinin altını çizdi.

Rafioğlu, şöyle konuştu:

”Kış turizmi, sağlık turizminin gelişmesiyle canlılık kazanacak. Antalya bölgesinde çok sayıda kaliteli hastane yapıldı. Hastanelerimizin kullandığı cihazlar da son model. Sağlık için çıkarılan yeni aletler Avrupa’dan önce Türk hastanelerine geliyor. Antalya’daki çok sayıda hastane ve hastanelerdeki modern cihazlar, tedavi için Avrupalıları cezbediyor.”

Antalya bölgesinde turizmin 7 ay sürdüğünü dile getiren Rafioğlu, ”Kış aylarında sağlık turizminin gelişmesi ile otellerdeki doluluklar artacaktır. Asıl hedef 7 ay olan turizmi 9 veya 10 aya yaymak olmalı. İyi bir sağlık atılımıyla bu sağlanır. Avrupa, sağlık tedavileri için pahalı bir yer. Türkiye’de hem konaklama, hem de sağlık ucuz. Bu bir avantajdır. Bunu iyi kullanmak gerekir” dedi.