Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye’nin sağlık turizminde de önemli bir yer edindiğini belirterek, geçen yıl 500 bin civarında hastanın Türkiye’ye geldiğine ilişkin bir ön çalışma yapıldığını söyledi.

Sağlıkta protez, göz, diş, açık kalp ameliyatları ile çeşitli branşlarda yapılan robotik cerrahinin öne çıktığını belirten Akdağ, sağlık turizminin başarılı olabilmesi için hekim, hemşire ve diğer sağlık personeli sayısının yeterli seviyeye ulaşması gerektiğini ifade etti.

Akdağ, Türkiye’nin hem nitelikli sağlık hizmeti sunumu hem de alana hakim hekim ve diğer sağlık çalışanlarıyla ciddi bir başarı grafiğine sahip olduğunu söyledi.

Sağlıkta Dönüşüm Projesi kapsamında birçok alanda önemli başarılara imza attıklarını belirten Akdağ, özellikle son yıllarda sağlık turizminde de Türkiye’nin önemli bir yer edindiğini ifade etti.

Recep Akdağ, sağlık alanında yapılan çalışmalarla başarı çıtasının her geçen gün daha da arttığını vurgulayarak, yurt dışından Türkiye’ye gelen hastaların birçok branşta tedavi olabilme şansını elde ettiğini dile getirdi. “Geçen yıl 500 bin civarında hastanın ülkemize geldiğine dair bir ön çalışmamız var” diyen Akdağ, bunlar arasında protez, göz, diş, açık kalp ameliyatları ile çeşitli branşlarda robotik cerrahi uygulamalarının öne çıktığını söyledi.

Akdağ, yurt dışından Türkiye’ye tedavi için gelen hasta profilinin hem Ortadoğu hem de Avrupa’dan olduğunu belirterek, “Sağlık Bakanlığı olarak da bu alana girdik. Büyük ölçüde bu işi özel sektör yapacaktır. Biz de birkaç hastanede böyle bir kapasite geliştiriyoruz” dedi.

Sağlık turizminin başarılı olabilmesi için “hekim, hemşire ve diğer sağlık personeli sayısının yeterli seviyeye ulaşması gerektiğine” dikkati çeken Akdağ, bunun için üniversitelerde kontenjanların artırılması ile ilgili YÖK’ün “olumlu” tutum sergilediğini ifade etti. Akdağ, “İki sene önce birlikte bir durum raporu ortaya koyduk. Son YÖK yönetimi büyük bir basiret gösterdi ve kontenjanları artırdı. Kontenjanlar 5 binin altında iken yeni öğrenci sayısı şimdi 8 bin 500’lere kadar çıktı. Bunun 12 binlere çıkması lazım” diye konuştu.