Teşvikler sağlık turizmini uçurdu: 107 ülkeden 250 bin hasta Türkiye’de tedaviyi tercih etti.

Türkiye, sağlık turizminde dünyada ilk 10 ülke arasına girdi. Artık yurt dışına hasta gitmediği gibi özellikle göz, saç ekimi, estetik, ortopedi, bel-boyun fıtığı, jinekolojik ve ürolojik operasyonlar ile kulak-burun-boğaz gibi branşlarda yurt dışından çok sayıda hasta Türkiye’ye tedaviye geliyor. Türkiye’yi tercih eden yabancı hasta sayısı, son dört yılda düzenli olarak artıyor.

Teşviklerle birlikte devlet ve özel hastanelerin sağlık turizmi harekatı, Türkiye’ye gelen yabancı hasta sayısını son 4 yılda 3 kat arttı. 2008’de 74 bin yabancı hasta gelirken, bu rakam 2009’da 91 bine, 2010’da 109 bine, 2011’de ise 156 bine ulaştı. Sağlık yatırımlarında yapılan önemli çalışmalar sonucu yabancı hasta sayısı, geçtiğimiz yıl 107 ülkeden 250 bine çıktı.

4 DİLDE TERCÜMANLIK HİZMETİ
Sağlık turizmi çalışmaları tıp turizmi, termal turizm, yaşlı ve engelli turizmi olarak geniş kapsamlı olarak yürütülüyor. Ayrıca, gelen yıllık 32 milyon turiste de acil sağlık hizmeti olarak, turistin sağlığı kapsamında hizmet veriliyor. Bakanlık, 7 gün 24 saat dört dilde İngilizce, Arapça, Rusça ve Almanca, gelen bütün yabancı hastalara ve turistlere sağlık alanında tercümanlık destek hizmeti veriyor.

Turistler, acil durumlarda 112 bilgi edinme ve şikayet durumlarında 184 telefon numaralarından kendi anadillerinde konuşarak hizmet alabiliyor. Çağrı merkezinde 21 kişi vardiyalı olarak çalışıyor ve aylık ortalama 700 çağrıya cevap veriliyor. Bunun yanı sıra birçok yazılı çevirilere ve toplantılara da tercüman olarak destek veriliyor. Bakanlık, 2013 yılında aylık çağrı sayısını 2 bin olarak hedeflerken, tercümelere Farsça ve Fransızca dillerini de ekleyecek.

107 ÜLKEDEN HASTA GELDİ
Hükümetin, sağlık turizmi için yurtdışında, Türkiye’de tedavinin tanıtımını yapana, hastayı getirene, tedavi edene ayrı ayrı getirdiği teşvikler sektörü canlandırdı. Yurt dışından getirilen hasta başına Bin TL teşvik verilmesiyle birlikte tedavi için Türkiye’yi tercih eden hasta sayısı da arttı. Yıllık yabancı turist sayısı 210 bini bulurken, hastalar en çok, göz, onkoloji, ortopedi, kardiyoloji, beyin cerrahisi, plastik cerrahisi ve diş bölümlerine geliyor.

Yabancı hasta listesinde Almanya, Rusya, Azerbaycan, Hollanda, Irak ve Fransa başı çekiyor. Ayrıca; Ukrayna, Belçika, Kazakistan, Romanya, Libya, Gürcistan ve İngiltere’den de önemli sayıda yabancı hasta geldi.

HEDEF: 2015’TE 500 BİN YABANCI HASTA
Sağlık Bakanlığı, 2015’de 500 bin yabancı hastadan 7 milyar dolar ve 2023’de 2 milyon yabancı hastadan 20 milyar dolar gelir seviyesine ulaşmayı hedefliyor. Bu kapsamda gelen hastaların yüzde 10 payının kamu hastanelerine gelmesi bekleniyor.